Blog

Kreş Açma Şartları Nelerdir?

Kreş açma şartları nelerdir gibi sorular hakkında bilgi sahibi olmak için bu sayfada yer alan içerikler tam da sizlere göre. Günümüzde kreş açmak en prestijli ve popüler iş kolları arasında yer almaktadır. Özellikle bayan yatırımcıların ilgisini çeken bu iş kolunda okul dizaynı oldukça önemli bir işlemdir. Gündüz bakımevi ve kreş gibi eğitim kurumları açmadan önce bilmeniz gereken bir dizi terim bulunmaktadır. İçeriğimizin ilerleyen kısımlarında sizlere kreş açmak ile alakalı tüm detaylara değineceğiz. 

Kreş Nedir?

Kreş veya kreş, 0-36 ay arası çocukları kabul eden, bakımını ve eğitimini/öğretimini üstlenen bir kurumdur. Öğretmenler ve diğer anaokulu destek personeline ek olarak personel; hemşireler ve dadılar. Anaokulu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. Diğer ülkelerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumları 0-36 aylık bebekleri kabul etmemekte ve anaokullarına girmemektedir. Ancak anaokulları, 3-6 yaş arası çocukları kabul eden anaokulları olarak da işlev görebilir.

Gündüz Bakımevi Nedir?

Gündüz bakımevleri 25 ile 66 ay arasında olan çocukların bakımlarının yapıldığı kurum olarak adlandırılmaktadır. Milli eğitim bakanlığı eğitim müfredatından sorumlu olan okul öncesi eğitim kurumlarına gündüz bakımevi adı verilmektedir. 

Sizlerde gündüz bakımevi açmak istiyorsanız kurumunuza yönelik olarak üretilen ürünlerimize göz atabilirsiniz.

Kimler Kreş Açabilir?

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan yönetmeliğe göre kreş ve gündüz bakımevi açmak için aşağıda listelenmiş olan şartları taşımak gerekmektedir. 

  • Devlete karşı işlenen suçlardan ceza almamış olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • T.C vatandaşı olmak

Yukarıda listelenmiş olan şartları taşıyorsanız sizlerde kolay bir şekilde kreş açabilirsiniz. Eğitim kurumlarınıza yönelik ürün ve donanım malzemesi üretimi için bizimle iletişim adreslerimiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Kreş Açmak İçin Gerekli Bina Şartları ve Özellikleri Nelerdir?

Kreş açmak için seçeceğiniz binanın taşıması gereken belirli teknik şartnamelere uygunluk göstermektedir. İdeal bir kreş açmak için minimum 400 metre kapalı alanı ve 150 metrekare açık alanı, bahçesi olması gerekmektedir. 

Sizlerde kreş açmak için ideal bir bina bulduysanız bizimle iletişime geçerek bina donanımlarını tarafımızdan temin edebilirsiniz. 

Kreş Açmak İçin Gerekli Olan Minimum Sermaye Ne Kadardır?

Kreş açmak için önceden tahmin edilebilen veya tahmin edilemeyen bir dizi giderler bulunmaktadır. Eğitim kurumu açmak için bulacağınız alanın ideal bir alana dönüşmesi için harcayacağınız maliyetler tamamen fikir ve zevklerinize göre değişkenlik göstermektedir. En ideal maliyetlerle kreş açma maliyetleri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Eğitim kurumu açmak için bir dizi tadilat, tefrişat gibi giderleriniz olacaktır. Tadilat ve anaokulu mobilyası konusunda tarafımızdan kolay bir şekilde destek alabilirsiniz. Referanslarımızı inceleyerek kreş açmak ile alakalı fikir sahibi olabilirsiniz. 

Kreş Açmak İçin Gerekli Prosedürler Nelerdir?

Kreş açmak için gerekli prosedürler bulunmaktadır. Öncelikle eğitim kurumu açacağınız yapıya karar vermeniz ve karar verdiğiniz yapının ruhsat işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ruhsat ve diğer izinleri aldıktan sonra kurumunuz için özel üretim kreş mobilyaları seçimine geçebilirsiniz. Yelken oyuncak firması tarafından üretilen kreş mobilyaları hem kuruma hem de konsepte özel olarak üretimlerimiz bulunmaktadır. 

Bu içeriğimizde sizlere kreş açma şartları hakkında genel bilgilere değindik.